Döntött az Alkotmánybíróság: nem lesz népszavazás az olimpiáról

2024. december 19. 14:39

Alaptörvény-ellenes az olimpia rendezéséről szóló fővárosi helyi népszavazást hitelesítő kúriai végzés az Alkotmánybíróság szerint.

2024. december 19. 14:39

Nyitókép: MTI/EPA/Franck Robichon

Az Alkotmánybíróság csütörtökön határozatot hozott a magyarországi olimpiai népszavazás ügyében. A testület megállapította, hogy az Alaptörvénnyel ellentétes a Kúria végzése, amely hitelesítette a fővárosi helyi népszavazást az olimpia rendezéséről. Az Alkotmánybíróság szerint a megsemmisítés oka,

 hogy a Kúria az Alaptörvénnyel nem összeegyeztethető módon értelmezte a népszavazási kérdés egyértelműségét, különösen annak időszerűségét illetően. 

Az ügy előzménye, hogy november végén négy magyar olimpikon, Kemény Dénes, Nagy Tímea, Kovács István László és Vaskuti István beadott egy felülvizsgálati kérelmet az Alkotmánybírósághoz a magyarországi olimpiai népszavazásról. Ezen beadvány célja az volt, hogy a Fővárosi Választási Bizottság szeptemberi népszavazási döntésével összhangban

 semmisítsék meg a Kúria november 12-i népszavazási döntését, és ne tegyék lehetővé az olimpia kérdésének népszavazásra bocsátását. 

Miután a kormány és a főváros részéről újra felmerült az olimpiarendezés ötlete, egy magánszemély szeptember 2-án népszavazást kezdeményezett az ügyről. Az általa benyújtott kérdés így szólt: „Egyetért-e Ön azzal, hogy Budapest Főváros Önkormányzata pályázatot nyújtson be a 2036. évi nyári olimpiai és paralimpiai játékok megrendezésére?” 

A Fővárosi Választási Bizottság tehát elutasította a kezdeményezést, mivel a népszavazási kérdést nem tartotta egyértelműnek. Ezt a döntést azonban a Kúria november 12-én felülbírálta, és kimondta, hogy a kérdésről mégis lehet referendumot tartani.

A négy olimpikon által benyújtott felülvizsgálati kérelmet a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) közleményben támogatta. A MOB álláspontja szerint idő előtti népszavazásnak nincs értelme; egy esetleges olimpiai rendezési szándékról csak alapos előkészítést, felmérést, tájékozódást és érdemi társadalmi vitát követően lehet dönteni. Az aláírásgyűjtés a népszavazás érdekében már majdnem elkezdődött, amikor váratlanul beérkezett az Alkotmánybírósághoz a felülvizsgálati kérelem. Az aláírásgyűjtés megkezdése azonban az Alkotmánybíróság döntéséig nem lehetséges, így a beadvány megakasztotta a népszavazási folyamatot.

Ezt is ajánljuk a témában

 

 

 

 

 

Összesen 51 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ergit
2024. december 19. 19:44
Mit szólnak ehhez a Geriék és a Fegyőrék? :D :D :D
rugbista
2024. december 19. 18:03
Népszavazás ide vagy oda, amíg a vasúti közlekedés nincs megoldva itthon és főleg (!) Budapesten, kár erről filózni. 1. körvasúti állomások sehol (egy szakasz épülget) 2. reptéri kapcsolat sehol 3. Kerepesi úti megálló (Stadionok metróval vagy a Pillangó utcával összekötve) sehol 4. a Déli kis túlzással 1945-ben jobban nézett ki, mint most 5. a csepeli és ráckevei HÉV végállomása még mindig a külvárosban van Stb. Én örvendezek a magyar sikereknek rendezés nélkül is.
gyaloggos
2024. december 19. 17:12
Chekke-Faint! AZOK az országok nem olyan ramaty állapotban voltak, mint jelenleg MAGYARORSZÁG! A GÖRÖGÖK sem sokkal jobb állapotban, de mégis csak jobban, mint mi most, a jubileum okán megkapták, DE SZÖRNYŰSÉGES, minden idők legrosszabb olimpiája is volt az!
snfbvksan
2024. december 19. 16:22
1. Ha a különböző bíróságok ennyire másként értelmezhetik a törvényeket, akkor azokkal a törvényekkel alapvető hiba van. És talán nem is véletlenül. 2. Minden ilyen kezdeményezésnél ott kéne legyen: A döntésemmel járó kiadások rám eső részének befizetését önként vállalom. Befizetésem hiányában a szavazatom érvénytelennek tekintendő.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!